סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > ניהול, עסקים ופיננסים > יועץ מס

יועץ מס

 

 

תיאור המקצוע


יועץ מס הינו אדם המייצג לקוחות פרטיים או עסקיים ("נישומים") בפני רשויות המס. החל משנת 2005, הוגדר המקצוע בחוק, ויכול לייצג כיועץ מס בפני רשויות המס (ביטוח לאומי, מס הכנסה וכדו') רק מי שהוסמך לכך, בעל רישיון בתוקף ורשום בפנקס יועצי המס.

תפקידו של היועץ הוא לעזור ללקוח לתכנן את פעילותו הפיננסית בתחומים שונים, ע"מ למזער את הוצאות המס. הייעוץ ניתן בתחומים של תכנון חיסכון, תכנון פנסיוני, ייעוץ כלכלי כגון החזרי מס וחישובי שכר, הגשת בקשות החזרי מס ותיאומי מס לשכירים, פתיחת תיקים במוסדות המס וייעוץ בענייניי מיסים.

ההסמכה מוענקת לבעלי הסמכה של מנהלי חשבונות, כך שיועץ המס יכול לעסוק במקביל גם בעבודה הרגילה של ניהול חשבונות הלקוח.

למי זה מתאים?


העבודה דורשת סדר, שיטתיות, התמדה וסבלנות, יחד עם יכולת חשיבה אנליטית ויצירתיות. יועץ מס נדרש ליושרה אישית ואמינות גבוהה בשל היחשפותו למידע אישי על עובדי החברה ומידע רגיש על הכספים של החברה.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
ניתן לעבוד במשרדי רואי חשבון, או בכל עסק כמעט. ניתן גם לעבוד כעצמאי. ניתן לעבוד במקביל כיועץ מס, מנהל חשבונות, חשב ומנהל כספים.
מספר מועסקים:
כ-5,000.
גובה משכורת בענף:
מתחיל ממינימום ויכול להגיע גם לכ-15,000 ₪, תלוי בהגדרת התפקיד.
גופים מפקחים על הענף:
רשות המיסים במשרד האוצר.

לימודי יעוץ מס


איך רוכשים את המקצוע?
לומדים באחת המכללות המקצועיות. משך הקורס הוא כ-440 שעות אקדמיות ומעלה. תנאי הקבלה ללימודים הם תעודת הנהלת חשבונות סוג 2 לפחות. בסיום הלימודים יש לעבור שתי בחינות הסמכה במיסים ובחשבונאות - מטעם נציבות מס הכנסה ומטעם משרד האוצר. הבחינות מתקיימות בכל שנה בחודשים ינואר ויולי. לאחר בחינות ההסמכה יש לעבור התמחות בת שנה אצל משרד רואי חשבון או יועצי מס.
איזה תעודות יש בתחום?
תעודה של "יועץ מס מורשה" מטעם נציבות מס הכנסה. 
התנאים לקבלת התעודה הם: סיום הלימודים ומעבר בחינות הנציבות, תושב ישראל בן 23 שנים לפחות בעת קבלת התעודה, בעל תעודת בגרות מלאה, או 12 שנות לימוד, ושלא הורשע ואינו נושא עבירה שיש עימה קלון ב-10 השנים שקדמו להענקת התעודה. סיים את ההתמחות בהתאם לתקנות הנציבות.
תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
עקרונות מיסוי, מס ערך מוסף, מס שבח, ביטוח לאומי, הכנסות והוצאות, מיסוי בינלאומי, פטורים ממס, מיסוי היחיד, ניכויים במקור, מיסוי תאגידים, הליכי גבייה, שומה וערעור, הצהרות הון, הוראות לניהול פנקסים, חוקי עידוד השקעות הון, מיסוי רווחי הון, מיסוי שוק ההון, מיסוי מקרקעין, אתיקה מקצועית.
לחסרי הסמכה של "מנהל חשבונות מדופלם" מועברים גם קורסים בחשבונאות בהיקף של כ-200 שעות אקדמיות.
האם דורש התמחות (סטאז')?
כן, של שנה אצל רואה חשבון או יועץ מס ותיק.

חיפוש לימודים


מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי תעודה - יעוץ מס
 
מקצועות נוספים בתחום - ניהול, עסקים ופיננסים:

מנהל עסקים
כלכלן
רואה חשבון
מנהל חשבונות
יועץ השקעות
יועץ מס
מתווך נדל"ן
סוכן ביטוח
שמאי

 

קישורים שימושיים