סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > ניהול, עסקים ופיננסים > שמאות

שמאי

 

השמאי משלב בעבודתו עבודה משרדית, עבודה בשטח ומפגשים עם אנשים. כדי להצליח בעבודתו עליו להתמחות עד כמה שאפשר בתחום עיסוק מסויים, ומתוך כך לדעת להעריך שווי כספי של רכוש.

תיאור המקצוע


תפקיד השמאי הוא להעריך שווי כספי של נזק לרכוש או של הרכוש עצמו. במקצוע זה ישנם מספר תחומי התמחות, ובדרך כלל כל שמאי עוסק בתחום אחד בלבד: רכב, רכוש, מקרקעין, ביטוח, חקלאות, ציוד חקלאי, אש ואלמנטרי וימאות.

השמאי נקרא פעמים רבות לשמש כבורר בין שני צדדים המעוניינים לערוך עיסקה בניהם, או לחילופין מוזמן ע"י צד אחד כדי להעריך כדאיות השקעות, גובה ביטוח לנכס, גובה נזק כספי כתוצאה מפגעי טבע, פשע, נזקי מלחמה וטרור ועוד.

למי זה מתאים?


למי שמעוניין בשילוב של עבודה משרדית עם עבודת שטח, לבעלי יכולת מחקר וקניית ידע נרחב בתחום העיסוק. השמאי נחשב מומחה בתחומו, ולכן כדי להצליח במקצוע יש להתמחות ע"י השקעה בלימודים ובעבודה.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
מספר המעסיקים נמוך; בעיקר חברות ביטוח, חברות נדל"ן גדולות, בנקים ומעסיקים ממשלתיים. למרות המספר הנמוך, ישנו ביקוש לשמאים בשל מספרם המצומצם. 
מספר מועסקים:
מספר המועסקים בענף נמוך, פחות מ-2,000 איש סה"כ.
גובה משכורת בענף:
עד כ-21,000 ₪ בחודש.
גופים מפקחים על הענף:
משרד המשפטים, לשכת שמאי המקרקעין.

לימודי שמאות


איך רוכשים את המקצוע?
הלימודים מתקיימים ביחידות ללימודי חוץ של המכללות והאוניברסיטאות השונות, או בבתי ספר מקצועיים. כדי להיות שמאי נדרשת תעודת יושר מהמשטרה, ונדרש להירשם בפנקס השמאים של משרד המשפטים. כדי לקבל את ההסמכה, יש לעבור מספר מבחנים והתמחות בחלק מהתחומים. משך הלימודים משתנה בין ההתמחויות, עד שנתיים.
איזה תעודות יש בתחום?
תעודת שמאי מורשה מטעם המשרד הממונה על תחום השמאות.
האם דורש התמחות (סטאז')?
כן. ההתמחות נמשכת שנה, בהיקף שעות משתנה.

חיפוש לימודים


מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי שמאות
 
מקצועות נוספים בתחום - ניהול, עסקים ופיננסים:

מנהל עסקים
כלכלן
רואה חשבון
מנהל חשבונות
יועץ השקעות
יועץ מס
מתווך נדל"ן
סוכן ביטוח
שמאי

 

קישורים שימושיים