סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > ניהול, עסקים ופיננסים > יועץ השקעות

יועץ השקעות

 
 

תיאור המקצוע


יועץ השקעות ומנהל תיקי השקעות ממליצים ללקוחותיהם לגבי אפיקי השקעה בניירות ערך, מניות, אגרות חוב ושאר הכלים הפיננסיים הקיימים בשוק ההון. התפקיד דורש התמחות במסחר בשוק ההון, ניתוח טכני של פעילות פיננסית של חברות, ניתוח דו"חות כספיים וניתוח התנהגות של שוק ההון בכללו.

על-פי החוק, יועצי השקעות מוסמכים בלבד, רשאים לייעץ ללקוחות בכל הקשור לניירות ערך הנסחרות בבורסה. הם אינם מורשים לבצע פעולות בעצמם, אין להם קשר לנכסים פיננסיים ואסור להם לקבל טובות הנאה שיכולות לגרום להם להמליץ על השקעה מסויימת. הייעוץ ניתן לגבי כדאיות ההשקעה, האחזקה, הקנייה או המכירה של מניות, איגרות חוב, קרנות נאמנות, תעודות סל, אופציות וקופות גמל.

ההבדל בין יועץ השקעות למנהל תיקים הוא שתפקיד היועץ מסתכם בהמלצות והלקוח צריך לקבל את ההחלטות, בעוד שמנהל התיק מקבל לידיו את הסמכות לבצע פעולות בכספו של הלקוח, בהתאם לשיקול דעתו, ע"פ הקווים המנחים שקבע הלקוח לגבי רמת הסיכון שהוא מוכן לקחת בהשקעותיו. מנהל בהסמכתו יכול גם לעסוק בייעוץ או שיווק השקעות.

מנהל תיק השקעות מקבל תחת אחריותו סכומי כסף גבוהים במיוחד של כלל לקוחותיו, ותפקידו למקסם את הרווחים שלהם מההשקעות.

משווק השקעות הינו למעשה יועץ השקעות הקשור לנכס פיננסי אחד או יותר, כגון שלחברה שבה הוא עובד יש חברת-בת המנהלת קרנות נאמנות. המשווק מנסה למכור את מרכולתה של החברה בה הוא עובד. לפי החוק, המשווק חייב ליידע את הלקוח כי הוא אינו יועץ השקעות אלא משווק השקעות, ובנוסף, אדם אינו יכול להיות גם יועץ השקעות וגם משווק השקעות בו זמנית.

בשל כך, חברות השקעות אינן יכולות להעסיק יועצי השקעות אלא משווקי השקעות, הבדל הנוצר ע"י שינוי הרישוי ברשות לניירות ערך.

למי זה מתאים?


למי שמחפש עבודה נוחה בתנאי משרד, בהיקף שעות לא גדול במיוחד. עם זאת, העבודה מלאת אחריות, ולפי עדותם של מנהלי תיקים, היא גורמת לעיתים לנדודי שינה, שכן הדאגה לכספם של הלקוחות, וכתוצאה מכך לעתידם הפיננסי, מוטלת על כתפי מנהל התיק. לא נעים לספר למישהו שהפסדת לו את הכסף...

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
ישנן בארץ 209 חברות לניהול תיקי השקעות. ניתן לעבוד בייעוץ השקעות בעיקר בבנקים, אבל גם בחברות השקעה פרטיות.
מספר מועסקים:
כ- 4,500 איש בעלי רישיון יעוץ השקעות. 1,080 איש בעלי רישיון ניהול תיקי השקעות (נכון ל-ספטמבר 08').
גובה משכורת בענף:
השכר ההתחלתי של יועצי השקעות עומד על 4,000 ₪ בבנקים, ועל כ-7,000 ₪ בבתי ההשקעות הפרטיים, לא כולל עמלות. לאורך הזמן, יתכן שמשתלם יותר לעבוד בבנקים שם מועד קבלת הקביעות, התנאים הנוספים, כמות שעות העבודה ואופק הקידום טובים יותר בד"כ.
גופים מפקחים על הענף:
הרשות לניירות ערך.

לימודי יעוץ השקעות / ניהול תיקי השקעות 


איך רוכשים את המקצוע?
ניתן ללמוד במסגרת בתי ספר המתמחים בהוראת מקצועות שוק ההון, כמו גם במוסדות אקדמיים במסגרת לימודי כלכלה ומנהל עסקים לתואר ראשון או שני (כהתמחות).
ההכשרה אורכת בד"כ חצי שנה עד שנה. כדי לקבל רישיון אין חובה להיות בעלי תואר אקדמי.
כדי לקבל את ההסמכה יש לעמוד בחמישה מבחנים, ארבעה מתוכם נחשבים כלימודי יסוד, שניתן לקבל על שלושה מתוכם פטור בגין לימודים קודמים: חשבונאות, סטטיסטיקה ומימון, כלכלה, דיני ניירות ערך ואתיקה מקצועית. החמישי הוא ניתוח ניירות ערך ומכשירים פיננסיים. מי שעובר את הבחינות עובר עוד שישה חודשי התמחות עד לקבלת רישיון הייעוץ.
לקבלת רישיון ניהול תיקים, הכוללת את רישיון הייעוץ, נדרשת התמחות של 9 חודשים.
איזה תעודות יש בתחום?
יועץ השקעות, מנהל תיקי השקעות (משווק השקעות הינו יועץ שנרשם כמשווק).
תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
חשבונאות, סטטיסטיקה ומימון, כלכלה, דיני ניירות ערך ואתיקה מקצועית, ניתוח ניירות ערך ומכשירים פיננסיים.
האם דורש התמחות (סטאז')?
כן, של 6 חודשים ליועץ השקעות ושל 9 חודשים למנהל תיקים. שווה לבדוק את מצב השוק לפני שמתחילים ללמוד, שכן לעיתים קשה להשיג מקום לערוך בו את ההתמחות. את ההתמחות ניתן להתחיל כבר במהלך הלימודים, לאחר השלמת ארבעת הקורסים של לימודי היסוד.

חיפוש לימודים


  מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע:
  לימודי תעודה: יעוץ השקעות וניהול תיקי השקעות
  לימודים לתואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים
 
מקצועות נוספים בתחום - ניהול, עסקים ופיננסים:

מנהל עסקים
כלכלן
רואה חשבון
מנהל חשבונות
יועץ השקעות
יועץ מס
מתווך נדל"ן
סוכן ביטוח
שמאי

 

קישורים שימושיים


אתר הבורסה
אגף שוק ההון במשרד האוצר
הרשות לניירות ערך