סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > ניהול, עסקים ופיננסים > מנהל חשבונות

מנהל חשבונות

 

עבודה בתחום הנהלת חשבונות יכולה לספק לך מקצוע ופרנסה גם בלי תואר אקדמי. אם את/ה מוצא/ת עניין בהתעסקות עם כספים ועם מספרים וחישובים, ואם יש לך חוש סדר ושיטתיות, התמדה וסבלנות - אולי יתאים לך לעסוק בהנהלת חשבונות.

תיאור המקצוע


מנהל החשבונות בארגון, אחראי על ביצוע ותיעוד הפעולות הכספיות של הארגון כגון: הנפקת חשבוניות ורישומן, הכנת משכורות, תשלום לספקים, גביית חובות, רישומי מלאי, התאמות בין רשומות הבנקים לרשומות החברה, ועוד. עבודת מנהל החשבונות מאפשרת להנהלת החברה לקבל תמונת מצב מדויקת של מצבה הפיננסי. התיעוד נעשה על-פי כללים מקובלים, בשיטת החשבונאות הכפולה או החד-צדדית, ובנוסף, מכין מנהל החשבונות את הדיווחים התקופתיים (חודשי או דו-חודשי) לשלטונות המס (מע"מ, ביטוח לאומי ועוד). בתום כל רבעון או שנת מס, מועברים רישומיו לרואה חשבון חיצוני לארגון, העורך ביקורת על עבודתו, ומכין על פיה את הדו"ח התקופתי לשלטונות המס.

כל ארגון נזקק לשירותיו של מנהל חשבונות, החל מהשלבים הראשונים של הקמת העסק, ולכן מספרם של המועסקים בתחום זה הוא גדול יחסית. איכות עבודתו של מנהל החשבונות משפיעה ישירות על הארגון מהיבטים שונים כגון יכולת ניהול ותכנון של המנהלים הבכירים, חבויות מס ועוד.

מנהל חשבונות יכול להיות מוסמך בארבע רמות:
סוג 1+2 – הנמוכים ביותר, מנהל חשבונות מסוג זה עוסק לרוב בריכוז נושא ספציפי כגון ספקים, לקוחות, או במתן עזרה לבעל מקצוע בכיר יותר.
סוג 3 – הסיווג המתאים לניהול חשבונות של עסק קטן באופן עצמאי.
מנהל חשבונות מדופלם - חשבונאי בכיר - הסיווג הגבוה ביותר, הכולל לימוד חוקי המס, ומתאים לניהול עצמאי של חשבונות בעסק מורכב.

למי זה מתאים?


העבודה דורשת סדר, שיטתיות, התמדה וסבלנות, יחד עם יכולת חשיבה אנליטית ויצירתיות. מנהל החשבונות נדרש ליושרה אישית ואמינות גבוהה בשל היחשפותו למידע אישי על עובדי החברה ומידע רגיש על הכספים של החברה.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
כל ארגון מעסיק מנהל חשבונות משלו כשכיר או כגורם חיצוני, ולכן מספר המעסיקים אינו מוגבל כלל.
מספר מועסקים:
מעל ל-53,000 איש, נכון לשנת 2007.
גובה משכורת בענף:
מנהלי חשבונות מתחילים משתכרים שכר מינימום ועד כ-6,000 ₪ בחודש. עם השנים וצבירת הניסיון השכר עולה בהדרגה, ויכול להגיע עד לרמה של 12-14 אלף ₪ למנהלי חשבונות בכירים וותיקים מאוד. בחברות היי-טק העובדות עם חברות בחו"ל ניתן להשיג תנאים טובים יותר בשל הדרישות ליכולת עבודה מול גורמים בחו"ל.

לימודי הנהלת חשבונות


איך רוכשים את המקצוע?
לומדים בבתי ספר מקצועיים, במכללות לא-אקדמיות או במגמת הנהלת חשבונות בבתי ספר תיכוניים. תחילה יש לעבור קורס למנהל חשבונות רמה 1 ו-2, אח"כ ניתן להמשיך לקורס רמה 3 ובסוף להכשרת מנהל חשבונות מדופלם. בסיום כל קורס יש לעבור בחינת הסמכה של משרד התעשייה המסחר והתעסוקה (תמ"ת).
איזה תעודות יש בתחום?
מנהל חשבונות 1, 2, 3, מנהל חשבונות מדופלם. ניתן גם להמשיך ללימודי חשבות שכר ויעוץ מס. יש להדגיש כי ניתן לעבוד במקצוע זה גם ללא תעודת הסמכה.
תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
מחשוב בהנהלת חשבונות, חישובים מסחריים, עסקאות בניירות ערך, חשבונאות ניהולית (תמחיר, דיני עסקים, דיני חוזים, עקרונות תורת המשק והסחר).
האם דורש התמחות (סטאז')?
לא.

חיפוש לימודים


  מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי הנהלת חשבונות / חשבות שכר 
  לימודי הנהלת חשבונות במכללה דתית או חרדית

 
מקצועות נוספים בתחום - ניהול, עסקים ופיננסים:

מנהל עסקים
כלכלן
רואה חשבון
מנהל חשבונות
יועץ השקעות
יועץ מס
מתווך נדל"ן
סוכן ביטוח
שמאי