סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > ניהול, עסקים ופיננסים > מתווך נדל"ן

מתווך נדל"ן

 

תיווך נדל"ן הוא מקצוע שלא דורש לימודים לתואר אקדמי אלא מבחן הסמכה ממשלתי לקבלת רשיון מתווך מקרקעין. כדי להצליח במקצוע עליך להיות מעולה בשיווק ומכירות, בעל יכולת שיכנוע והרבה סבלנות, בנוסף לידע בתחום הנדל"ן. השכר לא מובטח מראש, אך לעיתים הסבלנות משתלמת. מתווך מקצועי ומוכשר יכול להתעשר אפילו מעיסקה בודדת שבה הוא מקבל רק אחוז אחד מהרווח...

תיאור המקצוע


המתווך למעשה מקשר בין בעל נכס לבין קונה פוטנציאלי. התפקיד הינו בעל אופי שיווקי, כאשר המתווך צריך ליצור לעצמו מאגר מוכרים ובמקביל מאגר קונים פוטנציאליים. המתווך עוקב אחרי נכסים המוצעים למכירה במודעות בתקשורת, באינטרנט ובמאגרי מידע, ומנסה לקבל את האחריות למכירתם מהבעלים, ממליץ ומכיר את הנכסים ללקוחות המחפשים נכס לרכישה או השכרה, ולאחר שיש עניין הדדי מנהל את המו"מ בין הצדדים עד לסגירת העסקה - מכירה או השכרה.
יש לדעת, כי המתווך אינו רשאי לעסוק בעריכת מסמכים משפטיים כגון זיכרון דברים או חוזה בין הצדדים.

למי זה מתאים?


עבודת התיווך היא עבודה שיווקית, הדורשת מעבר לידע המקצועי יכולת מכירה, שכנוע ויצרת קשר אישי עם לקוחות. יש לזכור כי עסקת נדל"ן הינה לעיתים מקרה חד-פעמי בחייו של הקונה או המוכר, ולכן כל עסקה אורכת זמן, דורשת סבלנות, יכולת עבודה עם אנשים ויצירת אמון, יחד עם יכולת "להזיז דברים" כדי שהעסקה תצא לפועל. העבודה דורשת גמישות כיוון שחלק גדול ממנה נעשה לעיתים בשעות הערב בפגישות עם לקוחות. פוטנציאל הרווח הוא גדול מאוד, ולכן מי שהוא "תותח מכירות" בהחלט יכול לעשות חיל במקצוע זה.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
ישנן מספר חברות תיווך גדולות בארץ, ועוד מתווכים עצמאיים רבים. ניתן להתחיל לעבוד מיידית כעצמאי. ניתן גם לעבוד בחברות קבלניות כמשווק נדל"ן.
מספר מועסקים:
כ- 6,800 איש, נכון לשנת 2007.
גובה משכורת בענף:
השכר למתחילים הוא לפי שעה או מינימום פלוס עמלות. העמלות המקובלות בשוק הן אחוז מהמכירה או ההשכרה - כגון 2% מעסקת מכירה רגילה ו-5% מעסקת השכרה ללמעלה משנה. השכר לשכירים בסוכנויות התיווך שונה מאוד מסוכנות לסוכנות, בצורת החישוב שלו. באופן כללי, מתווכים המצויים כבר בתוך השוק, יכולים להגיע למשכורות של עשרות אלפי ₪ בחודש, לפי מספר העסקאות שהצליחו לסגור.
גופים מפקחים על הענף:
רשם מתווכי המקרקעין במשרד המשפטים (מעניק את התעודה בלבד).

לימודי תעודה - מתווך נדל"ן


איך רוכשים את המקצוע?
כמתווך נדל"ן רשאי לעסוק רק מי שקיבל ציון "עובר" בבחינה לקראת קבלת רישיון תיווך במקרקעין, ומחזיק בידו רישיון בתוקף שנופק לו ע"י רשם המתווכים במקרקעין שבמשרד המשפטים.
ישנם מספר תנאים לקבלת הרישיון: אזרחות ישראלית או היתר עבודה בישראל, גיל 18 לפחות, ללא הכרזה כפושט רגל, לא הורשע בביצוע עבירה שיש עמה קלון בחמש השנים שקדמו להגשת הבקשה או שסיים לרצות מאסר (גם על עבירה שאין עמה קלון) לפחות שלוש שנים לפני הגשת הבקשה.
ניתן ללמוד לבחינה בצורה עצמאית או באחד מבתי הספר המקצועיים העוסקים בכך, חלקם שייך לסוכנויות הנדל"ן הגדולות. הלימודים אורכים 40-80 שעות אקדמיות. מבחני ההסמכה נערכים בד"כ בארבעה מועדים בשנה.
איזה תעודות יש בתחום?
רישיון "מתווך מקרקעין".
תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
המוסדות ללימודי תיווך נדל"ן עוסקים בהכנה למבחן ההסמכה של רשם המתווכים. בין הנושאים הנלמדים - הכרת שוק הנדל"ן ניהול ושיווק נדל"ן, ניהול מו"מ אפקטיבי ונושאים משפטיים בהם: דיני חוזים, דיני מקרקעין, מיסוי מקרקעין, חוק התכנון והבנייה, חוק הגנת הדייר, חוק המתווכים, חוק העונשין, חוק הגנת הצרכן, רישוי עסקים, מינהל מקרקעי ישראל, חוק ההוצאה לפועל, חוק שמאי מקרקעין, חוק התיווך בישראל וניהול משרד תיווך.
האם דורש התמחות (סטאז')?
לא.

חיפוש לימודים


  מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע: לימודי תעודה - תיווך ושיווק נדל"ן
 
מקצועות נוספים בתחום - ניהול, עסקים ופיננסים:

מנהל עסקים
כלכלן
רואה חשבון
מנהל חשבונות
יועץ השקעות
יועץ מס
מתווך נדל"ן
סוכן ביטוח
שמאי

 

קישורים שימושיים


לשכת מתווכי מקרקעין ירושלים
רשם המתווכים במשרד המשפטים