סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > ניהול, עסקים ופיננסים > סוכן ביטוח

סוכן ביטוח

 

 

תיאור המקצוע


סוכן הביטוח מתווך בין הלקוח - אדם פרטי או ארגון, לבין חברת הביטוח. ככזה, הוא משמש כמשווק של פוליסות ביטוח מטעם חברות הביטוח, ובמקרה של תביעת ביטוח ע"י הלקוח - הוא משמש כנציג הלקוח מול החברה, הפועל לקבלת הפיצוי המגיע ללקוח.

סוכן הביטוח מקבל את שכרו מחברות הביטוח עימהן הוא עובד, בדרך כלל על-בסיס מספר הפוליסות הפעילות שהוא מחתים את הלקוחות. תפקיד הסוכן הוא להתאים את המעטפת הביטוחית ללקוח בתחומים שונים, על-מנת להבטיח את שרידותו הכלכלית גם בתנאי משבר ואסון.

בעולם הביטוח קיימים מספר תחומים: ביטוח חיים, ביטוח רפואי, ביטוח פנסיה, ביטוח רכוש, ביטוח תאונות, ביטוח בשוק הפיננסים, ביטוח לאנשי מקצוע.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
בארץ ישנן 18 חברות ביטוח גדולות, ומספר רב של סוכנויות ביטוח קטנות ועצמאים.
מספר מועסקים:
כ-6,600 בשנת 2007.
גופים מפקחים על הענף:
הרשות לניירות ערך, המפקח על הביטוח במשרד האוצר.

לימודי ביטוח


איך רוכשים את המקצוע?
יש ללמוד באחד מבתי הספר המקצועיים או ביחידות ללימודי חוץ של המכללות האקדמיות. לאחר הלימודים יש לעבור מספר מבחנים והתמחות במשרד סוכני ביטוח. ניתן גם ללמוד במסגרת תואר ראשון אקדמי במכללת נתניה. ניתן ללמוד ב"מכללה לפיננסים וביטוח" של לשכת סוכני הביטוח, וב"מכללה לביטוח" של "איגוד חברות הביטוח".
איזה תעודות יש בתחום?
בתום הלימודים מקבלים תעודת סוכן ביטוח מתמחה, ולאחר הסטאז' ומעבר הבחינות מטעם המפקח על הביטוח במשרד האוצר מקבלים תעודת סוכן ביטוח מורשה. ניתן לקבל רישיון במספר תחומים: ביטוח כללי, ביטוח פנסיוני, משווק פנסיוני, יועץ פנסיוני, ביטוח ימי.
תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
תכנון וניהול סיכונים, עקרונות מקצועיים בביטוח, ביטוח פנסיוני, אקטואריה, הערכת שווי, ביטוח רכוש (רכב ונדל"ן), ביטוח חיים, ביטוח ימי, ביטוח אווירי, ביטוח הנדסי, ביטוח קבלני, ועוד.
האם דורש התמחות (סטאז')?
כן. ההתמחות היא של חצי שנה בהיקף של 30 שעות שבועיות.

חיפוש לימודים


  מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע:  ביטוח - לימודי תעודה   ביטוח - תואר ראשון
 
מקצועות נוספים בתחום - ניהול, עסקים ופיננסים:

מנהל עסקים
כלכלן
רואה חשבון
מנהל חשבונות
יועץ השקעות
יועץ מס
מתווך נדל"ן
סוכן ביטוח
שמאי
 

קישורים שימושיים