סטנדר אתר לימודים דתי
ספריית המקצועות > הנדסה, מחשבים ומדעים > מהנדס תוכנה

מהנדס תוכנה

 

אתה אוהב להפעיל את הראש, לפתח וליצור דברים חדשים? יש לך חשיבה אנליטית ויצירתית, כושר ריכוז ויכולת ללמוד לבד? מחפש מקצוע מבוקש? מתאים לך לעבוד הרבה שעות ולהרוויח יחסית הרבה כסף? אולי יתאים לך להיות מהנדס תוכנה.

תיאור המקצוע


מתכנת כותב את הקוד של תוכניות (יישומי) המחשב. ישנן שפות תכנות רבות שניתן לכתוב קוד בעזרתן.

מערכות מחשוב מורכבות משלושה שלבים: קלט, עיבוד ופלט. הקוד הוא למעשה רצף של חוקים לוגיים שמורים לתוכנה איך לקלוט נתונים מהמשתמש או ממקור חיצוני אחר, מה העיבוד שיש לעשות להם בכל מצב אפשרי, ומה הפלט שצריך להיות מועבר חזרה למשתמש, לאמצעי אחסון או למערכות אחרות.

כתיבת הקוד דורשת חשיבה אנליטית, יכולת ניתוח ושימוש רב בחוקים מתמטיים.

מסגרת הלימודים להנדסת תוכנה מאפשרת התמחות בשלושה תחומים שונים של הנדסת מחשבים:

מהנדס תוכנה עוסק בעיקר בכתיבת הקוד של התוכנה, אך הוא מעורב גם בשלבים המקדימים של פיתוח מוצר התוכנה, כגון אפיון דרישות המשתמשים, תכנון המוצר ולאחר הפיתוח גם בבדיקות השונות של התוכנה ובהטמעה ובתחזוקה שלו אצל הלקוח.

מהנדס חומרה עוסק במבנה הפיזי של המחשב ומרכיביו השונים. מהנדס החומרה יכול לעסוק בפיתוח רכיבי חומרה כגון זיכרון פיזי ונדיף, מעבדים, מעגלים אלקטרוניים, ציוד היקפי של המחשב כגון עכבר, מקלדת, מסכים ועוד, או להתאים את המפרט הטכני של מערכת המחשוב לדרישות של התוכנה שעבורה הוא נועד, בתחומים שונים כגון מערכות גיבוי ואחסון נתונים, מערכות שפועלות בזמן אמת (מחשבי מכוניות למשל) ועוד. מהנדסי חומרה עוסקים גם בממשק שבין התוכנה לבין החומרה.

מהנדס רשתות מחשבים מתמקד בהקמת ותחזוקת אמצעי תקשורת והעברת נתונים בין מחשבים בתוך ארגונים או בינם לבין רשת האינטרנט, באמצעים שונים כגון סיבים אופטיים, גלי רדיו, כבלי טלפון ולוויינים.

למי זה מתאים?


לבעלי חשיבה אנליטית, יכולת ריכוז ועבודה עצמית במשך שעות ארוכות מול מחשב, כושר לימוד עצמי, משמעת עצמית, יכולת עבודה וחשיבה בלחץ זמן. העבודה הינה משרדית לחלוטין, ובשל התחרות הקשה בארץ ובעולם בין חברות המחשוב הרבות, בחברות רבות בארץ מקובל לעבוד שעות רבות מעבר ליום העבודה הרגיל, במיוחד בתקופות של מסירת פרויקטים ללקוח, כדי להצליח לעמוד בדרישות השוק התחרותי.

תעסוקה במקצוע


מקומות עבודה:
חברות התוכנה הגדולות בישראל מספקות עשרות אלפי משרות בתחום. החברות המוכרות הינן Google, Microsoft, Mercury, Intel, Check Point, Amdocs, Ness, Nice, Taldor, Comverse, Matrix, Malam Team, תעשיות ביטחוניות כגון אלביט ועוד. ישנו ביקוש גבוה וקבוע למהנדסי תוכנה, בשל ההצלחות הגדולות של חברות התוכנה הישראליות, וריבוי הסטארט-אפים בארץ. בשנים האחרונות חלה ירידה בכמות המסיימים לימודי הנדסת תוכנה בארץ ולכן הביקוש גבוה.
מספר מועסקים:
ע"פ הערכות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ישנם 15,500 מהנדסי תוכנה בישראל, נכון לשנת 2007. ההערכה היא כי קיימים בשוק כ-50,000 מתכנתים נוספים שאינם בעלי תואר מהנדס.
גובה משכורת בענף:
בעיקרון, ישנו הבדל ברמת השכר בין מתכנתים של שפות תיכנות נפוצות לבין מתכנתים של שפות שהן פחות מוכרות, אבל שימושיות. מתכנת של שפה שימושית שאין בה הרבה מתכנתים מקצועיים (כגון שפות ישנות שיש מערכות גדולות שעדיין מבוססות עליהן) יכול לדרוש שכר גבוה יחסית לתחום. ישנו גם הבדל די משמעותי בין רמת השכר באזור הפריפריה לבין רמת השכר של מתכנתים בגוש דן (לעיתים מגיע ההפרש לאלפי ₪ באותה משרה, לטובת אזור המרכז). השכר ההתחלתי של מתכנתים ללא תואר נע סביב ה-5,000 ₪ ברוטו, בעוד מהנדסי תוכנה יכולים לצפות לשכר התחלתי של 9,000 ₪ ומעלה. בחברות גדולות השכר גבוה יותר בד"כ והוא יכול לעבור גם את ה-25,000 ₪.
גופים מפקחים על הענף:
אין.
אפשרויות לקידום מקצועי:
ניתן להמשיך לתואר שני במדעי המחשב, או להמשיך לתפקידי ניהול צוותים וניהול בכיר, ניהול פרויקטים.

לימודי הנדסת תוכנה / תיכנות


איך רוכשים את המקצוע?
ניתן ללמוד לתואר ראשון במדעי המחשב (שמתמקד יותר בתיאוריה שמאחורי כתיבת התוכנה), במכללות ובעיקר באוניברסיטאות. משך הלימודים שלוש שנים.
הלימודים לתואר ראשון בהנדסת תוכנה (שעוסקים בעיקר ביישום ותרגול כתיבת התוכנה) נמשכים ארבע שנים, ומתקיימים באוניברסיטאות ובמכללות.
איזה תעודות יש בתחום?
תואר ראשון B.Sc. בהנדסת מחשבים ותוכנה (ישנן מכללות המעניקות תואר בוגר בטכנולוגיה - B.Tech), או תואר ראשון B.Sc. במדעי המחשב. המסיימים תואר בהנדסת מחשבים יכולים להירשם בפנקס המהנדסים של משרד התמ"ת, ללא תנאי נוסף.
תוכן הלימודים (נושאי הקורסים):
חשבון אינפיניטסימאלי, אלגברה ליניארית, משוואות דיפרנציאליות, מתמטיקה בדידה, לוגיקה מתמטית, הסתברות, סטטיסטיקה, פיסיקה, מבוא להנדסת חשמל, מבוא למדעי המחשב, מבנה נתונים, ניתוח אלגוריתמים, תכנות בסביבת חלונות, תכנות מונחה עצמים (OO), חישוביות ומורכבות החישובים, אוטומטים ושפות פורמאליות, ++C, JAVA, מערכות ספרתיות, מבנה מחשב, ארגון וניהול קבצים, מערכות הפעלה, UNIX, תקשורת מחשבים, רשתות WAN, רשתות TCP-IP, בסיסי נתונים, ניתוח מערכות ממוחשבות, הנדסת תוכנה, תיכון תוכנה, הנדסת תוכנה לאינטרנט, אלגוריתמיקה מקבילית, קומפיילרים ומתרגמים, עקרונות שפות תוכנה, אלקטרוניקה כללית וספרתית, יישומי זמן אמת, מערכות תגובתיות וזמן אמיתי, ארכיטקטורה ופרוטוקולים.
האם דורש התמחות (סטאז')?
לא.

חיפוש לימודים


  מוסדות שבהם אפשר ללמוד את המקצוע:  לימודי הנדסת תוכנה
  לימודי מדעי המחשב
 

מקצועות נוספים בתחום - הנדסה, מחשבים ומדעים:

מהנדס מכונות
מהנדס תעשייה וניהול
מהנדס כימיה
הנדסה אזרחית, מהנדס בניין
מהנדס חשמל ואלקטרוניקה 

קישורים שימושיים