סטנדר אתר לימודים דתי

הכל על מסלול ה"הסדר"

רוצה לדעת ממה מורכב מסלול ה'הסדר', כמה זמן לוקח כל שלב, ואיך בעצם גם לומדים וגם משרתים בצה"ל? כל המידע לפניך.

מסלול ישיבת הסדר
מסלול "הסדר" משלב לימודים תורניים בישיבת הסדר עם שרות צבאי.

המסלול הרגיל של לימודים בישיבת הסדר נמשך חמש שנים, משיעור א' עד שיעור ה', וניתן לעבור אותו באחת מה"ישיבות הסדר", שעל שמו הן נקראות.

ה'הסדר' הוא למעשה הסכם בין הצבא לישיבות המאפשר לתלמיד לשרת שירות חובה חלקי, בתמורה ללימודים בישיבת הסדר במעמד של "שירות ללא תשלום" לאורך תקופה מסויימת.

מי יכול להצטרף למסלול של ישיבת הסדר?

כל תלמיד שלומד בישיבה תיכונית המוכרת ע"י צה"ל מגיל 16 ואילך, או תלמיד תיכון דתי שלומד לבגרות של 5 יח"ל בתלמוד. ניתן להצטרף למסלול מגיל 18 עד 21.

חוזרים בתשובה שלא עומדים בקריטריונים הללו, צריכים להגיש בקשה להכרה כבעלי תשובה באמצעות איגוד ישיבות ההסדר, שלאחריה יעברו ראיון אישי בלשכת הגיוס כדי לאשר את קבלתם למסלול ההסדר.

הצטרפות למסלול ההסדר כרוכה באגרה חד-פעמית של 300₪ שמשולמת לאיגוד ישיבות ההסדר.

איך דוחים גיוס כדי ללמוד בישיבת הסדר?

הדחייה צריכה להיעשות ע"י התלמיד בכיתה י"ב עד 31 למרץ בשנה בה ימלאו לו 18 שנים. את הבקשה לדחייה יש להגיש בדואר או בפקס למדור בני ישיבות שבלשכת הגיוס האזורית הסמוכה למקום המגורים. בחלק מהישיבות התיכוניות מארגנים את דחיית השירות בצורה מרוכזת.

גם אם לא נרשמת עדיין לישיבה או שאתה לא יודע באיזו ישיבה תלמד, עליך להסדיר את דחיית הגיוס כדי שלא תגויס לשירות חובה רגיל של 3 שנים. לא כדאי להזניח את הטיפול בדחייה, כיוון שהצבא לא תמיד מוכן להתגמש עבור תלמידים מאחרים, והוא פשוט מגייס אותם.

בטופס מומלץ לסמן את הדחייה עבור לימוד ב"ישיבה גבוהה" ולא ב"ישיבת הסדר", גם אם אין לכם כוונה כזו, כיוון שזה יאפשר לכם לדחות את הגיוס בעוד שנה כשתהיו כבר בישיבה, וגם לעבור בין ישיבות ביתר קלות. ברב המוחלט של ישבות ההסדר יש אפשרות ללמוד במעמד ישיבה גבוהה.

אם יש לך בעיה בהגשת הבקשה לדחייה, עליך לפנות לאיגוד ישיבות ההסדר שיסייעו לך בטל' 02-6209010.

במקרה שעדיין לא קיבלת צו גיוס, יתכן שלא תוכל להירשם למסלול הסדר. בכל מקרה מומלץ להגיש את הבקשה ללשכת הגיוס.
מסלול הלימודים בישיבת הסדר - שלב אחרי שלב

שלב ראשון: שנה ראשונה בישיבת הסדר

בשנה הראשונה לומדים בישיבת הסדר במעמד של דחיית שירות (דח"ש) או "תורתו אומנותו". הלימוד יכול להיות באחת מישיבות ההסדר המוכרות ע"י צה"ל.

שלב שני: חיול ותקופת השל"ת

לקראת סוף השנה הראשונה בישיבת מבצעים חיול לארבע שנים (48 חודשים), בד"כ בחודשים יוני-יולי.

הישיבות מתחלקות לכאלו בהן התלמידים מתגייסים בגיוס מרץ של אמצע שנה ב' או לכאלו בהן התלמידים מתגייסים בגיוס אוגוסט של סוף שנה ב'. ישנן ישיבות הסדר בהן התלמידים יכולים להתגייס למסלול הסדר באמצע או סוף שיעור ג' ואפילו ד' ואז מבצעים דחיית שירות כבני ישיבות גבוהות ואח"כ חיול במועד המתאים.

לאחר החיול התלמיד עובר למעמד של 'של"ת' - שירות ללא תשלום למשך שמונה חודשים או שנה, עד לתאריך הגיוס בפועל לצבא. מעמד זה מקנה לתלמיד זכויות חלקיות הנתונות לחיילים, כמו נסיעה מוזלת בתחבורה ציבורית וזכויות בביטוח לאומי, ומאידך הוא שייך כבר לצבא ובמקרה חירום כמו מלחמה כוללת, הצבא יכול לגייס אותו באופן מיידי בתיאום עם איגוד ישיבות ההסדר.

ביום החיול מגיעים לבקו"ם בתל השומר (אולי תזכו לעשות את ה"מטבחים" הראשון שלכם בצה"ל!) ועוברים מסלול חיול חלקי שבסופו מקבלים תעודת של"ת, איתה יש ללכת מעתה ועד הגיוס.

שלב שלישי: הגיוס לצה"ל

הגיוס מתבצע בהתאם לישיבה בה לומדים, בגיוס מרץ או אוגוסט של שיעור ב' ומעלה, לשירות פעיל של 16 חודשים ("שנה וארבע") למשרתים במסלול קרבי. הגיוס לצבא הוא בקבוצות הומוגניות של תלמידי אותה ישיבה שמצטרפים לתלמידי ישיבות אחרות כדי להרכיב "מחלקת בני"ש" (בני ישיבות) שמשתלבת ב'פלוגת מסלול' רגילה. בד"כ הגיוס מתבצע לאחר מועד הגיוס של החיילים הרגילים. הגיוס הוא בעיקר לחטיבות החי"ר והשריון, והשיבוץ נערך לפי נתונים אישיים הכוללים את הפרופיל הרפואי. ניתן להתגייס כמעט לכל יחידות הצבא במסגרת מסלול ההסדר.
התנדבות ליחידות מובחרות
אלו המעוניינים בכך, יכולים להתנדב ליחידות מיוחדות כגון קורס טייס, חובלים שייטת ויחידות מיוחדות חטיבתיות (פלס"ר, פלחה"ן, עורב), ולהמשיך להישאר במסלול הסדר במשך שמונת החודשים הראשונים של השירות, כך שבמידה וינופו מהיחידה יוכלו לחזור לשרת במסלול הרגיל של מחלקת הבני"ש עם חבריהם לישיבה. במידה ולאחר שמונה חודשים נשארים ביחידה, מועזבים אוטומטית ממסלול ההסדר ועוברים למסלול שירות חובה רגיל של שלוש שנים, ע"פ הצהרה שיתבקשו לחתום עם הגיוס ליחידה.

המיונים ליחידות החטיבתיות נערכים בד"כ מספר שבועות לפני מועד הגיוס של מחלקות הבני"ש, ולכן יש להודיע על הרצון להתנדב למזכירות הישיבה ולאיגוד ישיבות ההסדר שיטפל בבקשה, כדי להתגייס מוקדם יותר, בתאריך הגיוס הכלל צה"לי. ההתנדבות היא ליחידות החטיבתיות השייכות לחטיבה אליה התגייסו מאותה ישיבה.
השיבוצים
כחמישה חודשיים לפני הגיוס ממלאים שאלונים רפואיים בישיבת ההסדר. במידה ומצבך הרפואי השתנה מאז שנקבע הפרופיל הרפואי תזומן לבדיקה ע"י רופא ממיין ובמידת הצורך תופנה לרופא מומחה וזאת על מנת לקבוע את הפרופיל הרפואי החדש. את השאלון יש להחתים ע"י רופא המשפחה שלך.

כחודשיים לפני הגיוס עוברים נציגי איגוד ישיבות ההסדר בישיבות ומתדרכים את התלמידים לקראת הגיוס. במסגרת התדרוך כל תלמיד ממלא שאלון העדפות לקראת הגיוס, בו הוא ממלא את היחידות שהוא מעוניין לשרת בהן. השיבוץ הסופי נקבע לפי פרופיל רפואי, שאלון העדפות, הישיבה בה לומדים והמסגרות שפותח הצבא לבני"שים בכל גיוס.
גיוס ליחידות לא קרביות
בעלי פרופיל רפואי נמוך או שמסיבות אחרות לא יכולים להתגייס ליחידות קרביות (למשל בני משפחות שכולות ללא חתימת הורים), יגויסו ליחידות לא קרביות. ניתן במסגרת זו להגיע כמעט לכל מקום בצבא, כשבד"כ החיילים מופנים לשירות שאינו כרוך בביצוע קורס הכשרה ארוך, בשל השירות הפעיל הקצר של חיילים אלו. אורך השירות הפעיל משתנה מיחידה ליחידה. חיילים במסלול זה עוברים טירונות כלל-צה"לית (רובאי 02) במחלקת בני"ש, ולאחר סיום הטירונות משובצים ביחידות שונות ומשרתים בנפרד מחבריהם וללא מסגרת הומוגנית של מחלקת בני"ש. ברוב מוחלט של המקרים השירות יהיה ביחד עם בנות.
השירות בצה"ל
בפרקי השרות הפעיל מעמד החייל זהה למעמד של חייל המשרת שרות חובה רגיל בצה"ל, על כל המשתמש מכך. עם זאת, השירות ביחידות השדה נעשה בקבוצות הומוגניות המורכבות מתלמידים ממספר ישיבות המרכיבים "מחלקת בני"ש". ביחידות העורפיות החיילים משרתים כבודדים. לאורך השירות הפעיל מלווה איגוד ישיבות ההסדר את החיילים בטיפול בבעיות ייחודיות של יחס מפקדים לא ראוי או אי שמירה על פקודות הצבא מצד המפקדים בהקשרים של צניעות וזכויות החייל הדתי. האיגוד פועל לפתרון בעיות מול גורמים בכירים בצבא.
מסלול פיקוד וקצונה
במסגרת מסלול הסדר ניתן לצאת קורסי פיקוד זוטר כמו קורס מכי"ם, מטקי"ם וכדו', ולקורס קצינים לאחר מכן.

לפני היציאה לקורס החייל מחוייב לצאת לשל"ת פיקוד, כלומר לחזור ללמוד בישיבתו לתקופה של 4 או 8 חודשים. ניתן לעיתים לצאת לשל"ת לאחר הקורס. חייל היוצא לקורס פיקוד זוטר מחויב לשרת שמונה חודשים כמפקד.

חייל היוצא לקורס קצינים ומסיימו בהצלחה נדרש להוסיף חצי שנת שרות, כך שמשך שירותו במסלול ההסדר יהיה סה"כ 54 חודשים (ארבע וחצי שנים) מיום החיול. לאחר סיום הקורס יש לשרת כקצין 12 חודשים.

בתום פרק זה חוזרים להשלמת הלימודים בישיבה בהתאם ליתרת השירות של כל אחד.
הארכת שרות צבאי
חייל במסלול הסדר יכול להאריך את השרות הפעיל עד לסך הכל של 24 חודשים. במקרים חריגים יכול ראש ענף תגבורת מילואים לאשר הארכת שירות של מעל ל-24 חודשים.
עזיבת מסלול ההסדר
חייל המעוניין לעזוב את המסלול צריך לחתום על הצהרה ולהחתים עליה את ראש הישיבה שלו, ואת איגוד ישיבות ההסדר. לאחר אישור עזיבת המסלול, החייל יצטרך להשלים שרות פעיל ל-36 חודשים או לסיים 48 חודשים מהחיול, לפי המוקדם מבין השניים.

קצין המעוניין לעזוב את המסלול צריך גם הוא לחתום על ההצהרה ולהשלים שרות פעיל ל-48 חודשים, הכוללים 36 חודשי שרות חובה ו-12 חודשי שרות בקבע, או להשלים 54 חודשים מהחיול שבהם לא פחות מ-36 חודשי שרות פעיל מתוכם שנה כקצין, לפי המוקדם מבין השניים.

שלב רביעי: בחזרה לישיבה - תקופה השל"ת השניה

לאחר השלמת השירות הפעיל, משתחררים ממעמד חייל סדיר למעמד חייל בשל"ת, בדומה לתקופת השל"ת הראשונה וחוזרים ללמוד בישיבה דרכה נערך הגיוס. תקופה זו נמשכת עד להשלמת 48 החודשים של מסלול ההסדר שהחלו בתאריך החיול, בד"כ בסוף שיעור ה' בישיבה. ביום השחרור משירות פעיל לשל"ת, מקבלים בחזרה את תעודת השל"ת עד ליום השחרור הסופי. ביום זה גם משובצים ביחידת מילואים ומקבלים דף הוראות.

בתקופה זו ניתן להתחיל לשלב לימודים אקדמיים במכוני ההוראה הקיימים במרבית ישיבות ההסדר. במידה והתלמיד מעוניין בכך, ניתן בשלב זה לחזור לשירות פעיל לאחר אישור ראש הישיבה ואיגוד ישיבות ההסדר.

במהלך תקופת השל"ת יכול הצבא לזמן אותך לשירות פעיל לפרקי זמן קצרים כגון שירות מילואים, השלמת שירות ל-16 חודשים, בדיקות רפואיות, מבצעי רבנות צבאית ועוד. בשירות זה תהיה כחייל סדיר לכל דבר.

קיצור שירות למסלול הסדר

חיילים נשואים במסגרת של"ת או שירות חובה יחוייבו לקצר את תקופת השל"ת השניה בשנה. חובה זו נובעת מהזכאות לתשמ"ש – תשלומי משפחה לה זכאי חייל נשוי במעמד של"ת. התשמ"ש משולם ע"י הצבא וגובהו נקבע בהתאם לקריטריונים שונים. חיילים שנישאים במהלך התקופה מחויבים להודיע על כך למדור בני"ש, ע"מ שיקצרו להם את תקופת השל"ת.

מעבר בין מסלולים וישיבות הסדר

במהלך מסלול הסדר ניתן לעבור בין ישיבות הסדר בהתאם לאישור של הישיבות ואיגוד ישיבות ההסדר, לאחר מילוי טופס מעבר. כמו כן ניתן לעבור מישיבה גבוהה לישיבת הסדר, אך לא ניתן לעבור ממכינה קדם-צבאית לישיבת הסדר או מישיבת הסדר לישיבה גבוהה, אלא רק באישור מיוחד של הצבא והאיגודים המתאימים. אישורים אלו ניתנים בכמות מצומצמת בכל שנה, ולכן לא כדאי להסתמך על קבלת אישור כזה. עם זאת, כיום ישנן מכינות המאפשרות דחית שירות כתלמיד בישיבה גבוהה ע"מ לאפשר מעברים עתידיים.

שכר לימוד בישיבות ההסדר

שכר הלימוד בישיבות נע בין 8,000 ל-10,000 ₪ בשנה. התשלום משולם גם כאשר נמצאים בפרק הצבאי של המסלול, כאשר למעשה העלות של השכ"ל מפוצל ל-5 שנים במקום לזמן השהות בישיבת הסדר, במטרה להקל על ההורים והתלמידים.

איגוד ישיבות ההסדר מחלק מלגות לתלמידי ישיבות הסדר בעלי יכולת כלכלית נמוכה. בשנת תשס"ט מחולקות מלגות בסך כולל של 266,400₪ ל-222 תלמידים כמלגות של 1,200 ₪ למימון שכר הלימוד.

המלגות מיועדות לתלמידים שכבר התחיילו ונמצאים בתוך המסלול בישיבות ההסדר, כולל אלו שבצבא, ושיוכיחו את היותם נזקקים למלגה מסיבות שונות. ההחלטה על הענקת מלגה נתונה בידיה של ועדה מיוחדת מטעם האיגוד, ותלויה בהמלצת הישיבה בה לומד התלמיד.

איגוד ישיבות ההסדר

האיגוד מרכז את פעילות ישיבות ההסדר מול הצבא ומשרדי הממשלה, ואחראי על הדאגה לתלמידי ההסדר ותהליך הגיוס לצה"ל, כולל טיפול במועדי הגיוס והשחרור, מעבר בין ישיבות, יציאה למסלולי פיקוד, פתרון בעיות הלכתיות המתעוררות בשירות ועוד.

טלפון: 02-6209010
פקס: 02-6221743.
כתובת: בניין "בית מאיר" (ע"י בית הכנסת הגדול) רח' המלך ג'ורג' 54, ירושלים מיקוד 91074.


מדור בני"ש

את הטיפול מטעם הצבא בחיילי ישיבות הסדר מרכז 'מדור בני"ש' (בני ישיבות). המדור נמצא בבסיס תל-השומר בסמוך לבקו"ם ושייך לענף תגבורת מילואים. המדור נמצא בקשר רציף עם איגוד ישיבות ההסדר, ועוסק בליווי החיילים מבחינה מנהלית מטרום החיול ועד השחרור.

טלפון מוקד פניות: 03-73779500 
פקס: 03-7376684
כתובת: יחידת ד.צ. 01290.

משרד תנאי שרות (ת"ש) של מדור בני"ש

טלפון: 03-7376732
פקס: 03-7377515
ימי קבלת קהל בימי ראשון /חמישי בין השעות 8:30-16:00
.

משרד הביטחון - אגף הנוער והנח"ל (האחראי על מסלול ההסדר)

טלפון: 03-6084506/7
כתובת: רח' ליאונרדו דה וינצ'י 9 (פינת רח' קפלן), ת"א. קבלת קהל בימי שני ורביעי (ב' ו-ד') בין השעות: 9:00-15:00.


 
מחפש ישיבת הסדר? רוצה למצוא ישיבה שתתאים לך?

חיפוש ישיבות הסדר:

מידע על ישיבות, הרשמה לשבוע ישיבה, ייעוץ והכוונה בבחירת ישיבה